Tijekom razvoja estetske kirurgije osim masnoga tkiva koji je to vrijeme bio najčešće upotrebljavan «filer», zadnjih 20-tak godina dolazi do izrazite ekspanzije proizvodnje različitih materijala s ciljem što jednostavnije korekcije bora, nabora i ožiljaka primarno u području lica, kako bi se licu dao novi, svježi i pomlađeni izgled.
Dermalni fileri (punila) su materijali koji se injiciraju ispod ili u različite slojeve dermisa kože s ciljem podizanja njene površine. Fileri se koriste za korekciju bora, brazdi (dubljih bora), kožnih nabora i ožiljaka, ali i za povećanje volumena usana. U iskusnim rukama uporabom filera moguće je učiniti i ozbiljnije korekcije lica koje su nastale zbog bolesti ili ozljeda. Mogu se učiniti i značajne korekcije lica u smislu podizanja obrva, rejuvenacije središnjeg dijela lica naglašavanjem obraza. Moguće je filerom ispuniti «podočnjake», ispuniti «upali rub» ispod očiju i vratiti licu i periorbitalnoj regiji svježiji izgled. Filerom se može podići čak i vršak nosa, korigirati izgled cijelog nosa, kao i povećati volumen brade.
Trajni i privremeni fileri
Trajni su fileri materijali koji u injiciranom dijelu dermisa ostaju duži niz godina i najčešće su rađeni na bazi silikona. Obzirom da je osnovni sastojak silikon koji nerijetko izaziva neželjene reakcije u smislu stvaranja granuloma isti se više ne preporučuje i u ozbiljnim ordinacijama i poliklinikama – ne koristi ! Polimetilakrilatni fileri (PMMA) s kolagenom ubrajaju se u trajne filere, no obzirom na osnovnu bazu a to je purificirani kravlji kolagen zahtijevaju tzv. kožnu probu prije samog injiciranja, te nerijetko razvijaju dugotrajnu kožnu reakciju na mjestu injekcije.
Privremeni su fileri polutrajni, te ih je potrebno nakon nekog vremena ponovo injicirati kako bi se nadoknadio izglubljeni dio volumena. To je tako zvani KUMULATIVNI EFEKT. Privremeni fileri su materijali koji u injiciranoj regiji ostaju određeno vrijeme, te se nakon nekog vremena razgrade.
Fileri kojima je baza poli-L-laktična kiselina („Sculptra“/“Lanluma“) ubrajaju se u polutrajne (privremene filere); njihova aktivnost je bazirana na svojstvu neosinteze kolagena tako da su prvi rezultati vidljivi tek nakon 3 mjeseca od injiciranja, te u koži ostaju do 18 mjeseci.. Kalcij hidroksiapatit s gelom („Radiesse“) privremeni je filer koji također stimulira sintezu novog kolagena i traje do 12 mjeseci. Poliakrilamdi su fileri koji su trajniji (više od dvije godine), dok se fileri na bazi polisaharida (Agaroza; „Algeness“) zadrže na mjestu injiciranja do 8 mjeseci. „Ellanse“ je filer na bazi kombinacije karboksimetilceluloze i polykaprolaktona i traje do 18 mjeseci, dok se humani kolagen („Zyderm/Zyplast“) također ubraja u privremene filere. HK filerima uz dodatak Manitola/Sorbitola pokušava se produžiti trajnost u tkivu („Stylage“). Fileri na bazi hijaluronske kiseline se razgrade nakon 6, odnosno 9 mjeseci.
Fileri na bazi hijaluronske kiseline su fileri nove generacije (hijaluronski fileri; HF/HA, te se najčešće koriste. Njihova baza je hijaluronska kiselina (glicosaminoglikan) koja se ionako nalazi u ljudskoj koži i tijelu, ali se s vremenom u procesu starenja ona gubi. Ima ulogu vezanja vode i kada se injicira u kožu povećava svoj volumen i hidratizira (vlaži) kožu. Hijaluronska kiselina u koži stvara visokoelastičnu mrežu za vezanje kolagena koji je sastavni dio dermisa (sloj kože). Fileri na bazi hijaluronske kiseline se dobivaju sintetski, neživotinjskog su porijekla, biokompatibilni su, relativno su jeftini, te se jednostavno injiciraju. Različitim tehnikama proizvodnje pokušava se pojaćati biokompatibilitet i trajnost u tkivu (Cross-linking, NASHA, OBT, Vycross, BDDE, IPN-like technology).
Gušći i rijeđi fileri
Obzirom na koncentraciju hijalurona i „prostornu konfiguraciju“ u procesu proizvodnje, „gušći“ fileri se koriste za korekciju dubljih bora, bora između nosa i ustiju (nazolabijalne bore), usta i brade (mentolabijalne bore) podizanje obrva, naglašavanje zone obraza i donje vilice, kao i korekciju veličine brade.
„Rijeđi“ fileri se koriste za korekciju plićih bora, te ispunjavanje zone podočnjaka („tear trough deformity“), rejuvenaciju bora vrata, dekoltea i dorzuma šaka, kao i povećanje i /ili naglašavanje anatomije usana. Povećanje usana filerima na bazi hijaluronske kiseline sve je popularnije, tako da je usnama dovoljno dati odgovarajući volumen koji odgovara obliku lica dotične osobe.
Pravilo „Individualnog pristupa“
Za sve filere vrijedi pravilo „INDIVIDUALNOG PRISTUPA“ gdje se vrsta i količina filera indicira prema indikaciji i osobnosti klijentice/klijenta. Svako pretjerivanje i predimenzioniranje aplikacijom filera NIJE ESTETSKI OPRAVDANO!
Postoje fileri na bazi HK koji se sve češće koriste i u medicinske svrhe, te se injiciraju u zglobove tijela (koljeno) i šake (mali zglobovi).
Filer se injicira preko vrlo malih i nježnih igala, a zahvat traje oko 30-tak minuta, te je vrlo malo bolan. Kod osjetljivih pacijenata mogu će je injicirati filer uz lokalni anestetik (injekcija ili krema). Indikaciju za tretman u dogovoru s klijenticom/klijentom postavlja liječnik. Nakon konzultacije se potpisuje poseban obrazac („Informirani pristanak“, foto dokumentacija) koji je preduvjet za tretman. Nakon nanošenja anestetske kreme koža se dezinficira. Po tretmanu potrebno je odgoditi odlazak u eventualni solarij ili saunu tijekom prvih 5 dana. Potreba za antibiotskim ili kortikosteroidnim kremama je izuzetno rijetka. Prvih 2-3 dana po tretmanu ne preporućaju se intenzivne tjelesne aktivnosti (fitness, znojenje i sl.). Masaža lica se ne preporuća tjedan dana nakon aplikacije.
Tretman filerima na bazi hijaluronske kiseline nema štetnih učinaka osim što je potreban oprez kod aktivnih akutnih i kroničnih bakterijskih infekcija kao i postojećih infekcija virusom herpesa. Ponekad se preporuča i učiniti tzv. touch-up nakon dva-tri tjedna po primarnoj injekciji radi postizanja još boljeg efekta koji nerijetko traje i do 9 mjeseci. Eventualne nuspojave kao što su crvenilo, otok te male neravnine i modrice nestaju za par dana uz vrlo lijepi i željeni estetski efekt.
Dugotrajnost filera
„Dugotrajnost“ filera ne ovisi samo o karakteristikama samog filera (koncentracija HK, umreženost i sl.), već i o tehnici apliciranja (lokacija, dubina apliciranja, tko aplicira) i o karakteristikama kože samog klijenta (discipliniranost, statičke/dinamičke bore, estetska jedinica i podjedinica).
Uz dobru indikaciju iskusnog liječnika tretman dermalnim filerima moguće je kombinirati s ostalim postupcima pomlađivanja nprm. botulin toxin, niti, laser, pilinzi, tako da ta kombinacija može dati vrlo lijepe estetske rezultate, pa čak i na duže vrijeme odgoditi potrebu za eventualnom operacijom. Fileri se mogu kombinirati u jednom aktu i s kirurškim zahvatim na licu i vratu (blefaroplastika, otoplastika, liposukcija podbratka i sl.).
FILERE MOŽE I SMIJE PRIMJENJIVATI SAMO LIJEČNIK, S ODGOVARAJUĆOM EDUKACIJOM I VAŽEĆOM LICENCOM.
U slučaju da ih injicira nedovoljno educirana osoba moguće su komplikacije u smislu infekcija, granuloma i ožiljaka što može rezultirati ozbiljnim estetskim i funkcionalnim problemima.